OFERTA DLA SZKÓŁ
Przedstawiamy Nasz autorski projekt, który został doceniony
przez Europa Cinemas…
„Cisza, Kamera, Akcja!” to cykl wideopodcastów w którym twórcy opowiadają o kulisach powstawania filmów. Za cel obraliśmy sobie zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa
w kulturze kinowej, przedstawienie im zawodów filmowych i być może zmobilizowanie do obrania sobie ich jako własnej ścieżki zawodowej. Projekt jest dedykowany dla młodzieży w przedziale wiekowym
14-15 lat i 16-19 lat. Uczniowie mogą wziąć udział w pokazach filmowych, uzupełnionych o stworzone przez nas prelekcje tematyczne.
Każdy odcinek naszego cyklu to unikalna okazja, aby poznać tajniki pracy w różnych zawodach filmowych. Analizujemy filmy, omawiamy ich aspekty techniczne i artystyczne,a także pokazujemy, jak rozwinęły się poszczególne elementy kina na przestrzeni lat.
PROWADZĄCYGospodarzem wszystkich odcinków programu jest Łukasz Maciejewski – jeden z najbardziej popularnych krytyków filmowych w Polsce, a także polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk teatralny, wykładowca akademicki.
ODCINEK: SZTUKA OPERATORSKAW tym odcinku przybliży rolę operatora filmowego, znanego również jako kierownika zdjęć, reżysera obrazu, czy autora zdjęć. Opowie także o zadaniach klasycznego DoP, który odpowiada za ustalenie kompozycji plastycznej kadrów zgodnie z wizją reżysera.
ODCINEK: AKTORSTWOJowita Budnik wyjaśni rolę aktora w filmie, przedstawiając, jak wcielanie się w postacie wpływa na cały proces produkcji. Opowie o swoich początkach kariery i radzeniu sobiez krytyką oraz uwielbieniem, a także o wpływie mediów społecznościowych.
ODCINEK: MONTAŻPrzybliży rolę montażysty w filmie, tłumacząc, jak jego praca wpływa na narrację i tempo obrazu. Omówi historię montażu, poruszy temat przejścia od filmów dokumentalnych do fabularnych, technik montażowych, takich jak montaż analityczny i równoległy.
ODCINEK: REŻYSERIADzieli się swoimi doświadczeniami z początków kariery filmowej - jak stawiać pierwsze kroki w branży, radzić sobie z wyzwaniami i uczyć się na błędach. To rozmowa, która pokazuje, jak ważna jest wytrwałość i pasja w zawodzie filmowca.
ODCINEK: KOSTIUMOGRAFIADorota opowie o swoich początkach kariery, inspiracjach oraz pierwszych projektach, pokazując, jak pasja może przerodzić się w zawód. Poruszymy tematykę tworzenia własnych strojów i ekspresji przez ubiór oraz jak w prosty sposób stworzyć kostium.
ODCINEK: FESTIWALE I KRYTYKA FILMOWAWyjaśni, czym zajmuje się krytyk filmowy, poza pisaniem recenzji. Omówi, czy krytyk ogląda wszystkie filmy, jak organizuje swoją wiedzę i jakie są różnice w odbiorze filmu przez krytyka i widza.
ODCINEK: SCENOGRAFIAOpowiedzą o swojej pracy, wyzwaniach związanych z tworzeniem scenografii w studiui w plenerze, a także o roli CGI i rekwizytów.
ODCINEK: SCENARIUSZWyjaśni, na czym polega praca scenarzysty, opisując jego rolę w tworzeniu filmowej historii. Poznamy elementy składowe scenariusza, takie jak bohaterowie, fabuła i intryga. Joanna podpowie, jak zacząć pisać scenariusze i zachęci do udziału w konkursach literackich.